Zmiany po Brexicie, czyli co się zmieni w przeprowadzkach, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii?

Zmiany po Brexicie, czyli co się zmieni w przeprowadzkach, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii?

Przeprowadzka to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, jakie może spotkać człowieka. A dużo większy, gdy po kilku latach spędzonych za granicą musisz przenieść się z powrotem do Polski. Wiele osób mieszka w Wielkiej Brytanii, która chce wyjść z Unii Europejskiej. Co się stanie z przeprowadzką, gdy to rzeczywiście już się stanie?

Koszty przeprowadzki

Najpierw jednak, zanim zaczniesz szukać firmy przeprowadzkowej w Warszawie czy innym mieście, warto zastanowić się, jak wiele kosztuje przeprowadzka z zagranicy. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię to okazuje się, że jest to koszt około 400 funtów brytyjskich. To dość dużo, bowiem np. powrót z Niemiec w 2018 roku osiągnął średnio zaledwie 1507 złotych. Skoro jednak w kraju wszystko drożeje, a życie staje się trudniejsze, muszą wzrosnąć także przeprowadzki i tegoroczne ceny są już nieco wyższe.

Zmiany prawne

Dziś Wielka Brytania to wciąż terytorium Unii Europejskiej, stąd przeświadczenie, że wszystko da się szybko i łatwo załatwić, także firmę do przeprowadzek w Warszawie czy gdziekolwiek indziej. Jest ono zgodne z prawdą, bowiem Unia pozwala na przewożenie towarów bez cła i bez specjalnych oznaczeń. Ma to znaczenie np. przy przewozie zwierząt, dla których wygaśnie prawo do wystawiania zaświadczeń przez lekarzy weterynarii w Zjednoczonym Królestwie. Dopiero po pewnym czasie będzie możliwe ich wznowienie. Chodzi tu także o:

  • Obowiązkowe szczepienia,
  • Świadectwo zdrowia psa, kota czy innego zwierzęcia,
  • Posiadaniu mikrochipa.

Oznacza to, że wywiezienie zwierzaka będzie dużo trudniejsze.

Brexit a koszty

Problemem będą także koszty, bowiem wjazd i wyjazd z kraju będą dużo bardziej restrykcyjne. Oznacza to, że będzie trzeba zapłacić więcej, np. za przewóz mebli czy towarów, a niewykluczone, że pojawi się opłata celna. Wszystko zależy od ostatecznych umów i kwestii tego, czy będzie to Brexit bez umowy czy Brexit kontrolowany.

Tags , , , , ,