Jak nie zestresować psa podczas przeprowadzki, czyli praktyczne rady na zmianę miejsca zamieszkania

Jak nie zestresować psa podczas przeprowadzki

Przeprowadzka to nie tylko przeżycie dla nas, ale także dla naszych psów. Jest to dla nich bardzo stresujące. Psy są bardzo zależne od codziennych nawyków. Uczą się nie tylko orientować w czasie, ale pewien rodzaj rutyny codziennej może przynieść im spokój i ciszę w ich życiu. Przeniesienie tego wszystkiego zakłóci je i dlatego może być dla nich bardzo stresujące. Jak więc nasze zwierzaki mogą uczynić ten trudny okres nieco przyjemniejszym i mniej stresującym?

Pies będzie wrażliwy na wszystko, co niezwykłe

Gdy tylko coś się zmienia w życiu, pies staje się czujny i bardziej wrażliwy na zmiany. Nic dziwnego, Ty wiesz, że wynajmujesz firmę przeprowadzkową z Warszawy lub organizujesz inny transport. On nie wie. Jedyną opcją jest przebywanie z nim tak często, jak to możliwe. W obcym miejscu koniecznie jednak musi mieć coś swojego, ale przy przeprowadzce nie powinno być z tym problemu.

Oswój nowe miejsce

Dla zwierzęcia pierwsze dni, a może tygodnie, w nowym domu będą bardzo problematyczne. Idealne jest zatem, jeśli choć trochę to możliwe, wcześniejsze zapoznanie się z nowym miejscem, by poczuł zapachy, poznał je i skojarzył z właścicielem. Daj mu możliwość odwiedzenia tego miejsca z tobą, aby mógł powąchać i zobaczyć przez chwilę swoją nową przestrzeń życiową. Oczywiście jest to o wiele łatwiejsze, jeśli przeprowadzisz się do innego miejsca w tym samym mieście.

Nie pozbywaj się ulubionych przedmiotów swojego psa

Niezależnie od tego, czy chcesz pozbyć się większości rzeczy, czy nie, pamiętaj o:

  • przyniesieniu legowiska dla psa, do którego jest przyzwyczajony,
  • jego ulubionych miskach do picia i jedzeniu,
  • ukochanych zabawkach.

To właśnie stare rzeczy ułatwią mu rozpoczęcie oswajania się w nowym domu. Jeśli zobaczy, że w nowym miejscu są także jego rzeczy oraz rzeczy Twoje, będzie spokojniejszy i lepiej zniesie cały proces przeprowadzki.

„Myślę, że tych pierwszych dni w nowym miejscu nie trzeba się bać, a wręcz przeciwnie. Warto potraktować je jak coś ciekawego i samemu zachęcać psy do poznawania otoczenia” opowiada Patryk z bloga życiezpsem.pl. Pamiętaj więc, by zadbać nie tylko o firmę przeprowadzkową w Warszawie czy innych miastach, ale i o swojego pupila.

Tags , , , , ,