Dzieci a przeprowadzka – jak przygotować maluchy na stres zmiany miejsca zamieszkania?

Dzieci a przeprowadzka – jak przygotować maluchy na stres zmiany miejsca zamieszkania?

Według naukowców stres związany z przeprowadzką jest jednym z najsilniejszych, jakie przeżywamy w trakcie swojego życia. Oczywiście nie równa się on stresowi związanemu z pracą czy śmiercią osób bliskich, ale i tak jest bardzo wysoko w skali stresu Holmesa i Rahe’a. A jak pomóc dziecku oswoić tak duże zmiany?

Stres się mocno trzyma

Dorośli doświadczają 20 stresorów w skali, w której śmierć współmałżonka określana jest jako 100 punktów. To 33 miejsce razem ze zmianą pracy, a nad zmianami znajomych czy pożyczką. O ile jednak u dorosłych sytuacja jest zrozumiała, o tyle dzieci często nie mogą sobie z nią poradzić. Stąd trzeba popracować nie tylko nad wyborem właściwej firmy przeprowadzkowej z Warszawy czy innych miast, ale także nad przygotowaniem malucha do tego wydarzenia.

Z czym zmaga się dziecko?

Mały człowiek nie potrafi do końca racjonalnie patrzeć na świat. Postrzeganie go jest zaburzone, w trakcie kształtowania się. Dlatego podczas zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza gdy dzieje się to szybko i bez przygotowania, musi sobie radzić z wieloma czynnikami stresującymi:

  • Brak bezpieczeństwa – to poczucie jest dla dziecka kluczowe. Zwłaszcza nagła przeprowadzka sprawi, że dziecko z dnia na dzień straci wszystko, co miało – przyjaciół, znajomych, własny kąt, oswojone miejsce. Dlatego na taki stres należy dziecko przygotować.
  • Tęsknota – to naturalne – każdy z nas odczuwa uczucie zmiany, pustki i tęsknoty. Jednak nie zawsze jest ono naturalne. Czasami nagła zmiana wywołuje zwiększoną reakcję, dlatego znów rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna.
  • Żal do rodziców – to naturalne, że jeśli dziecko traci coś, swoją złość kieruje na rodziców. Znów tylko rozmowa oraz wyjaśnienie sytuacji mogą pomóc dziecku pozbierać się po zmianie i zacząć patrzeć na świat inaczej.

Rozmowa to klucz

Dlatego, choć wybór odpowiedniej firmy do przeprowadzki w Warszawie, jest ważny, to jednak najważniejsze jest przygotowanie malucha do zmiany. Mało tego, najłatwiej jest sprawić, by dziecko chciało zmienić miejsce zamieszkania i cieszyło się na nowy pokój, nowe miejsce czy nowych kolegów. To nie tylko odbierze mu stresu, ale także ułatwi rodzicom przeprowadzkę.

Tags , , , , ,